Skupiny až do konce turnaje

Herní systém skupin s postupem do dalších skupin se hodí na turnaje, kde chceme, aby si účastníci co nejvíce zahráli. Bez ohledu na své výsledky si každý soutěžící zahraje poměrně dost zápasů.


Popis systému

Tento herní systém spočívá v tom, že od začátku až do konce jsou hráči rozděleni do 4 - 8 členných skupin, v nichž hrají systémem každý s každým. Pořadatelem stanovený počet nejlepších hráčů z každé skupiny postupuje do další skupiny. Takto se pokračuje až do konce turnaje, dokud se nevytvoří poslední finálová skupina, z níž vzejde vítěz. Vypadnuvší mohou dohrávat o další pozice.

Aby byl tento systém spravedlivý, je třeba obzvláště dbát na to, aby všechny skupiny byly papírově stejně silné. Dosáhneme toho tak, že seřadíme přítomné hráče podle jejich postavení v plovoucím národním žebříčku (žebříček za posledních 12 měsíců). Poté nasazujeme hráče do skupin tak, aby byly všechny papírově stejně silné. Ty, kteří v plovoucím národním žebříčku nefigurují, zařazujeme na konec do jednotlivých skupin v náhodném pořadí.

Ukažme si nasazení na příkladu 16 hráčů, kteří budou rozděleni do 4 skupin - A, B, C, D. Předpokládejme, že 10 z nich figuruje v plovoucím národním žebříčku a 6 jsou nováčci, kteří ještě v žebříčku nejsou. Prvních 10 tedy seřadíme podle plovoucího národního žebříčku a pro účely našeho příkladu si je označíme Hráč 1, Hráč 2, Hráč 3...Hráč 10. Nováčky si označíme jako Hráč 11, Hráč 12...Hráč 16.

Nasazení do skupin proběhne následovně:
Hráč 1 -> skupina A
Hráč 2 -> skupina B
Hráč 3 -> skupina C
Hráč 4 -> skupina D
Hráč 5 -> skupina D
Hráč 6 -> skupina C
Hráč 7 -> skupina B
Hráč 8 -> skupina A
Hráč 9 -> skupina A
Hráč 10 -> skupina B
Hráč 11 -> skupina C
Hráč 12 -> skupina D
Hráč 13 -> skupina D
Hráč 14 -> skupina C
Hráč 15 -> skupina B
Hráč 16 -> skupina A

Všimněte si, že když při nasazování dojdeme do poslední skupiny, další hráč se nezapíše znovu do první skupiny. Kdybychom totiž hráče řadili do skupin v pořadí A, B, C, D, A, B, C, D, A, B, C, D, A, B, C, D, skupina A by byla nejsilnější a skupina D nejslabší.

Jak pracovat se staženým souborem

Kromě informace o počtu zápasů, které jsou potřeba k odehrání turnaje tímto systémem při daném počtu hráčů, soubor obsahuje klíč k nasazování postupujících do dalších skupin. Je tak zajištěno, aby i následující skupiny byly stejně silné a zároveň ti, kteří již dříve hráli ve stejné skupině, pokud možno postupovali do různých skupin.

Na následujícím příkladu pro 16 hráčů si ukážeme, jak systém funguje:

Systém skupin

První sloupec ukazuje skupiny, jak budou vypadat na začátku. V dalších 2 sloupcích vidíme, kteří hráči postoupí do jaké skupiny. Např. vítěz skupiny A (označovaný jako A1) postoupí do skupiny E. Do skupiny E s ním postoupí i druzí ve skupině B a C a vítěz skupiny D. Skupinu F budou tvořit vítězové skupin B a C a druzí ze skupin A a D.

Poslední sloupec nám ukazuje, že vítězové a druzí ze skupin E a F postoupí do skupiny G. Skupina G je finálovou skupinou, z níž vzejde vítěz turnaje.

Na stejném principu fungují i dohrávky, kterých se účastní hráči, kteří vypadnou v kterékoliv fázi turnaje.


Kam teď?

Úvod Pro pořadatele 1. Volba termínu a nahlášení turnaje
2. Volba herního systému
3. Příprava turnaje
4. Propagace turnaje
5. Průběh turnaje
6. Po skončení turnaje
Soubory ke stažení



Nejbližší turnaje

24.04.2024
Karlovy Vary
28.04.2024
Zastávka
04.05.2024
Úvaly
04.05.2024
Praha, Petřín
18.05.2024
Struhařov

Kompletní přehled


Náhodná fotografie

Náhodná fotografie

Přejít do fotogalerie