Časté dotazy (FAQ)

Zde přinášíme odpovědi na otázky, které od Vás často slýcháme. Pokud nemůžete najít odpověď na svůj dotaz, budeme rádi, když se zeptáte v diskusním fóru.


Otázky a odpovědi

Chci si tento sport vyzkoušet. Jak začít?
Přijďte rovnou na některý z turnajů. Pořadatelé mají téměř vždy kuličky k zapůjčení a pomohou Vám v začátcích.

Chci poprvé přijít na turnaj. Mohu na jakýkoliv?
Kromě vrcholných soutěží jako Mistrovství ČR a světa, kam se hráči kvalifikují, si můžete přijít zahrát na kterýkoliv turnaj. Pokud účast na turnaji vyžaduje kvalifikaci, je to vždy uvedeno v propozicích. Turnaje kategorie Masters jsou určeny pouze členům ČKS, ale přihlášku lze vyplnit, odevzdat a uhradit členský příspěvek i před samotným turnajem.

Mohou hrát i děti?
Samozřejmě ano. Nezáleží na věku, pohlaví ani ničem jiném. Navíc pokud se sejdou alespoň 3 hráči do 12 let, hrají ve vlastní kategorii.

Jaká jsou pravidla kuliček?
Hrají vždy 2 hráči proti sobě. Každý má jinou barvu kuliček. Soutěžící hrají pouze s kuličkami své barvy. Vítězem hry se stává ten, kdo má první všechny své kuličky v důlku. Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na oficiální pravidla nebo na výtah nejdůležitějších pravidel.

S jakými kuličkami se hraje?
Pravidla povolují kuličky z jakéhokoliv nekovového materiálu o průměru max. 16,5 mm. V praxi téměr všichni hráči používají skleněné kuličky, s hliněnkami se setkáme jen zřídka. Vzhledem k jejich nízké hmotnosti nedrží tak dobře směr jako skleněné kuličky.

Konají se turnaje i když prší?
Kouzlo kuliček tkví v tom, že tento sport má blízko k přírodě. Pokud není ohroženo zdraví hráčů, turnaj probíhá za každého počasí. Avšak díky výdobytkům moderní doby jako jsou plachty může být právě hra v dešti ještě větším zážitkem než obvykle.

Potřebuju registraci, abych mohl chodit na turnaje?
Turnaje kategorie Open a nežebříčkové turnaje (kromě MČR klubů a MČR dvojic) jsou přístupné všem hráčům bez omezení.

Co obnáší členství v Českém kuličkovém svazu?
Vyplněním přihlášky (řádné členství v ČKS) především dáváte najevo, že se cítíte být součástí party lidí, pro kterou tento sport něco znamená. Jako členové ČKS máte právo účastnit se všech turnajů (včetně kategorie Masters). Vstoupíte-li do některého z kuličkových klubů, otevře se vám cesta k velmi atraktivní klubové soutěži. Vaše individuální výsledky se totiž budou započítavat do národního žebříčku klubů. Máte tak možnost se svými teamovými kolegy soutěžit o titul nejlepšího klubu v ČR.

Jsou kuličky spíše sport nebo hra?
Jak pro koho. Pro jednoho sport, pro druhého hra a pro někoho obojí současně. Obě možnosti se nevylučují. Na turnajích potkáte jak ty, kteří si přišli "jen" zahrát, tak vrcholové hráče. Každý si tak najde své.
Nejbližší turnaje

26.09.2020
Praha - Petřín
27.09.2020
Mirošovice
30.09.2020
Karlovy Vary
03.10.2020
Bedihošť
03.10.2020
Bedihošť

Kompletní přehled


Náhodná fotografie

Náhodná fotografie

Přejít do fotogalerie