Časté dotazy (FAQ)

Zde přinášíme odpovědi na otázky, které od Vás často slýcháme. Pokud nemůžete najít odpověď na svůj dotaz, budeme rádi, když se zeptáte v diskusním fóru.


Otázky a odpovědi

Chci si tento sport vyzkoušet. Jak začít?
Přijďte rovnou na některý z turnajů. Pořadatelé mají téměř vždy kuličky k zapůjčení a pomohou Vám v začátcích.

Chci poprvé přijít na turnaj. Mohu na jakýkoliv?
Kromě vrcholných soutěží jako Mistrovství ČR a světa, kam se hráči kvalifikují, si můžete přijít zahrát na kterýkoliv turnaj. Pokud účast na turnaji vyžaduje kvalifikaci, je to vždy uvedeno v propozicích. Turnaje kategorie Masters jsou určeny pouze členům ČKS, ale přihlášku lze vyplnit, odevzdat a uhradit členský příspěvek i před samotným turnajem.

Mohou hrát i děti?
Samozřejmě ano. Nezáleží na věku, pohlaví ani ničem jiném. Navíc pokud se sejdou alespoň 3 hráči do 12 let, hrají ve vlastní kategorii.

Jaká jsou pravidla kuliček?
Hrají vždy 2 hráči proti sobě. Každý má jinou barvu kuliček. Soutěžící hrají pouze s kuličkami své barvy. Vítězem hry se stává ten, kdo má první všechny své kuličky v důlku. Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na oficiální pravidla nebo na výtah nejdůležitějších pravidel.

S jakými kuličkami se hraje?
Pravidla povolují kuličky z jakéhokoliv nekovového materiálu o průměru max. 16,5 mm. V praxi téměr všichni hráči používají skleněné kuličky, s hliněnkami se setkáme jen zřídka. Vzhledem k jejich nízké hmotnosti nedrží tak dobře směr jako skleněné kuličky.

Konají se turnaje i když prší?
Kouzlo kuliček tkví v tom, že tento sport má blízko k přírodě. Pokud není ohroženo zdraví hráčů, turnaj probíhá za každého počasí. Avšak díky výdobytkům moderní doby jako jsou plachty může být právě hra v dešti ještě větším zážitkem než obvykle.

Potřebuju registraci, abych mohl chodit na turnaje?
Turnaje kategorie Open a nežebříčkové turnaje (kromě MČR klubů a MČR dvojic) jsou přístupné všem hráčům bez omezení.

Co obnáší členství v Českém kuličkovém svazu?
Vyplněním přihlášky (řádné členství v ČKS) především dáváte najevo, že se cítíte být součástí party lidí, pro kterou tento sport něco znamená. Jako členové ČKS máte právo účastnit se všech turnajů (včetně kategorie Masters). Vstoupíte-li do některého z kuličkových klubů, otevře se vám cesta k velmi atraktivní klubové soutěži. Vaše individuální výsledky se totiž budou započítavat do národního žebříčku klubů. Máte tak možnost se svými teamovými kolegy soutěžit o titul nejlepšího klubu v ČR.

Jsou kuličky spíše sport nebo hra?
Jak pro koho. Pro jednoho sport, pro druhého hra a pro někoho obojí současně. Obě možnosti se nevylučují. Na turnajích potkáte jak ty, kteří si přišli "jen" zahrát, tak vrcholové hráče. Každý si tak najde své.
Nejbližší turnaje

28.04.2024
Zastávka
01.05.2024
Karlovy Vary
04.05.2024
Úvaly
04.05.2024
Praha, Petřín
18.05.2024
Bedihošť

Kompletní přehled


Náhodná fotografie

Náhodná fotografie

Přejít do fotogalerie