Historie kuliček

Napadlo vás někdy, že kuličky patří mezi nejstarší (ne-li úplně nejstarší) sporty vůbec? Na tomto místě se společně seznámíme s jejich historií.


Nejstarší zmínky o kuličkách

Kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva. Potvrzují to archeologické nálezy - například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a datuje se do roku 3000 let před n. l. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pochází z období mezi 2000 - 1700 let před n. l.

V dobách starověku se kuličky těšily největší oblibě na území Římské říše. Kuličky svého času hrávali i Caesar či Romulus Augustus.

V Německu zaznamenala tato hra velký rozmach kolem roku 1500. V dobách, kdy ještě nebyly asfaltové silnice, herní vášeň obyvatel Norimberku došla tak daleko, že roku 1503 místní koncil musel vydat nařízení, přikazující hrát pouze mimo město.

V Anglii se staly kuličky populárními v době vlády Elizabety I (1533 - 1603). Říká se, že tehdy 2 muži bojovali o přízeň jedné ženy. Po mnoha různých kláních o vítězi rozhodla právě hra v kuličky. Možná že právě díky těmto mužům se od roku 1588 až do dnes pořádají v Tinsley Green turnaje teamů ve hře Ringer. Tato tradice nakonec přerostla až v teamové mistrovství světa v této hře. Turnaje pořádané v Tinsley Green jsou nyní nejstarší pravidelně pořádanou sportovní akcí ve Velké Británii.

Kuličky si našly i své sběratele. V tomto směru se těší největšímu zájmu ve Spojených státech, kde existuje mnoho sběratelských klubů. Některé ručně vyráběné kuličky se prodávají v řádech stovek dolarů za kus.


Výroba kuliček

Dříve se hrávalo s kuličkami vyrobenými nejčastěji z oblázků, jílu, kostí či mramoru. Právě mramor dal pravděpodobně kuličkám jejich název v angličtině (marble = anglicky mramor, marbles = anglicky kuličky). V novodobější historii se setkáme spíše se skleněnými kuličkami. Někteří historici tvrdí, že jako první se začaly vyrábět v Benátkách. Většina jich však připisuje prvenství továrně z německého městečka Lauscha založené roku 1590 Christoffem Müllerem a Hansem Greinerem.

Okolo roku 1846 německý sklář z této továrny Elias Johann Christoph Simon Carl Greiner vynalezl speciální kuličkové nůžky, díky nimž se výroba skleněných kuliček značně zjednodušila. V roce 1902 Martin F. Christensen, původem Dán, který roku 1867 emigroval do Spojených států, sestrojil revoluční stroj na výrobu skleněných kuliček. Zatímco dříve se kuličky vyráběly manuálně, strojová výroba umožnila vyrábět kuličky opět ještě rychleji s nižšími náklady. 24. října 1905 si dokonce nechal tento stroj patentovat. Až do roku 1917 byla jeho firma schopna vyrábět až milion kuliček měsíčně. V prosinci roku 1917 bohužel musel ukončit svou činnost kvůli mnoha studeným zimám, které způsobily vyčerpání ložiska zemního plynu. Firma již nebyla nikdy znovu oteřena.

Největším současným výrobcem kuliček je firma Vacor z Mexika. Ve svých začátcích sice vyráběla hliněné kuličky, ale od roku 1934 přešla na výrobu skleněnek. Dnes vyrábí až 12 milionů kuliček denně a vyváží je do 40 států světa. U nás patří jejich kuličky mezi profesionálními hráči k nejoblíbenějším.


Kuličky v literatuře a umění

První kniha o kuličkách vyšla roku 1815 v Anglii. Pojednává mimo jiné i o tom, že kuličky byly v této době vyráběny i v Číně.

Peter Brueghel namaloval roku 1560 obraz znázorňující hru v kuličky. Následovali jej i další - např. roku 1632 Jacob von der Heyden svou rytinou či o 2 roky později malíř Hermann Saftleven.

Kuličky se objevují i v jedné Shakespearově hře.


Novodobá historie kuliček ve světě

V Anglii a USA se těší oblibě hra Ringer. Hráči se v ní snaží velkou kuličkou vycvrnkávat menší kuličky ven z kruhu. Již zmiňovaný turnaj v Tinsley Green se stal v 20. století mistrovstvím světa v této teamové hře. Ve Spojených státech se tato hra prosadila na individuální úrovni. Každoročně se zde koná Mason Cup, asi nejprestižnější kuličkový turnaj v USA. Již od roku 1922 se ve městě Wildwood v New Jersey pořádá National Marbles Tournament, kde soutěží pouze děti.

V kontinentální Evropě vždy byla populárnější hra do důlku. S různými pravidly, avšak v porovnání s Ringer s mnohem podobnějšími těm našim, se již desítky let hraje v Nizozemí a Německu.

7.1.2002 vznikl národní kuličkový svaz i na Slovensku - Slovenský zväz hráčov guličiek. Hraje se zde podle pravidel, jak je známe z našich turnajů. Slovenští reprezentanti se již mohou pochlubit např. obsazením všech medailových pozic na mezinárodním turnaji Slovak Open 2006.


Novodobá historie kuliček v ČR

Novodobá historie kuliček se začíná psát na podzim roku 1998. Tehdy byla uspořádána série 4 turnajů, které se hrály podle pravidel, jak je známe dnes. O rok později, v srpnu 1999, byl založen Český kuličkový svaz. Vznikl o několik týdnů dříve, než Německý kuličkový svaz (Deutsches Murmelrat) a tak i přesto, že v Německu se hrají turnaje mnohem déle než u nás, drží Česká republika v tomto směru prvenství.

Ze začátku se hrálo pouze v místě založení Českého kuličkového svazu - na hřišti v Kralupech nad Vltavou. Rozšíření tohoto sportu však na sebe nenechalo dlouho čekat. Časem v termínové listině přibývaly turnaje i v jiných městech středních Čech a později i v dalších krajích. Kuličky se tak postupně staly celorepublikovým sportem.

V roce 2002 se v České republice uskutečnil první mezinárodní turnaj Czech Open. V následujících letech se uskutečnily ještě 2 ročníky. Na ně navázalo další prvenství Českého kuličkového svazu na mezinárodním poli - uspořádání historicky 1. mistrovství světa v individuální hře. Zatímco mistrovství světa v kolektivní hře Ringer se pořádá desítky let, individuální hra na svůj vrcholný šampionát zatím čekala.
Nejbližší turnaje

15.06.2024
Rakovník nám.
15.06.2024
Bedihošť
19.06.2024
Karlovy Vary
23.06.2024
Mirošovice
26.06.2024
Karlovy Vary

Kompletní přehled


Náhodná fotografie

Náhodná fotografie

Přejít do fotogalerie